Winter Camp

 

Axemen 2018 -2019 Winter Camp 

 All winter camp sessions will take place at the Crescent Point Field House in Aldersyde.

Group Lists:

 

Novice
Last Name First Name Group
Boone Thomas Novice
Boss Marcus Novice
Bungay Tate Novice
Denis Cruz Novice
Edwards Bode Novice
Evans Ronan Novice
Fuglestveit Wyatt Novice
Garofalo Seth Novice
Gunsten Max Novice
Innes Jackson Novice
Jensen Aiden Novice
King Nikolas Novice
Klassen Ethan Novice
Kraeling Zachary Novice
Moll Tyson Novice
Motter Keegan Novice
Norris Bennett Novice
Norris Colton Novice
O'Dwyer Kieran Novice
Peterson Tristan Novice
Podrasky Dillon Novice
Roberts Allie Novice
Smith Chase Novice
Smith Desmond Novice
Stang Kendra Novice
Stephenson Oliver Novice
Taylor Tysen Novice
Taylor Jonas Novice
Webster Finley Novice
Wihak Koen Novice
Williams Griffin Novice
Wytrykush Isaac Novice
     
Group 1 - PeeWee to Midget
Last Name First Name Group
Cej Aren 1
Crawley Lucas 1
Crippin Gavin 1
Denis Lyric 1
Dickens Noah 1
Dobbyn Hale 1
Dowdle Ryley 1
Fredrickson Quintin 1
Hagerman Nicholas 1
Harlow Jacob 1
Harris William 1
Lofvendahl Caden 1
Mann Carson 1
McDonaugh Kaiden 1
Miller Seth 1
Moore Hayden 1
Nadeau Braydon 1
Oke Mitchell 1
Perewernycky Victor 1
Peterson Erik 1
Pilson Aidan 1
Prince Rico 1
Reneau Ellie 1
Robbins Jered 1
Rockley Mason 1
Sage Kylie 1
Sanders Kaleb 1
Schnurer Wyatt 1
Sherback Matt 1
Skipper Ty 1
Smith Ryder 1
Stephenson Parker 1
Tackney Cameron 1
Taylor Jett 1
Unger Kai 1
Walsh Mason 1
Wasson Arley 1
Wasson Hayden 1
White Andrew 1
Williams Owen 1
Wilson-Dull Chase 1
     
Group 2 - PeeWee to Midget
Last Name First Name Group
Bailly Drew 2
Bailly Jayden 2
Biggs McCartin 2
Black Connor 2
Bradley Tate 2
Burke John David 2
Campbell Sean 2
Chong Kaemen 2
Dennis Spencer 2
Desnoyers Brogan 2
Fenning Cooper 2
Forgeron Simon 2
Gracie Aiden 2
Graf Baxter 2
Gray Logan 2
Hagerman Lucas 2
Harlow Lucas 2
Hrycuik Reid 2
Lee Ethan 2
MacDonald Cole 2
Madigan Dylan 2
manorek kaleb 2
McEwen Joshua 2
Montgomery Kaden 2
Moroz Trey 2
Morton Jaxson 2
Nash Alexander 2
Othen Sicily 2
payne jayden 2
Plourde Sasha 2
Pozzo Cade 2
Schnurer Cash 2
Silkstone Carter 2
Smith Shaylyn 2
Smith-Olaosun Kayin 2
Stogran Bas 2
Thorhaug Chance 2
Tiffin Austin 2
Turner Chayce 2
Visser Dean 2
Webber Mya 2
Williams Cooper 2
Youssef Said 2
Zeleke Joshua 2

 

Schedule:

 

Date Time  Group
     
October 19, 2018 6-7:30 pm Group 2
  7:30-9 pm Group 1
     
October 21, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
October 26, 2018 6-7:30 pm Group 2
  7:30-9 pm Group 1
     
October 28, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
November 2, 2018 6-7:30 pm Group 2
  7:30-9 pm Group 1
     
November 4, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
November 9, 2018 6-7:30 pm Group 2
  7:30-9 pm Group 1
     
November 11, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
November 16, 2018 7:30-8:30 pm Group 2
  8:30-9:30 pm Group 1
     
November 18, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
November 23 2018 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
November 25, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
November 30, 2018 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
December 2, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
December 7, 2018 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
December 9, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
December 14, 2018 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
December 16, 2018 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
December 21, 2018 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
January 4, 2019 6-7:30 pm Group 2
  7:30-9 pm Group 1
     
January 6, 2019 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
January 8, 2019 7-8:30 pm Group 2
  8:30-10 pm Group 1
     
January 15, 2019 5-6:00 pm Novice
  8-9:00 pm Group 2
  9-10:00 pm Group 1
     
January 17, 2019 9-10:00 pm Group 2
  10-11:00 pm Group 1
     
January 22, 2019 5-6:00 pm Novice
  6-7:30 pm Group 2
  8-9:30 pm Group 1
     
January 24, 2019 8:30 -9:30 pm Group 2
  9:30-10:30 pm Group 1
     
January 29, 2019 5-6:00 pm Novice
  6-7:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
February 1, 2019 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
February 3, 2019 10-11 am Novice
  11-12:30 pm Group 2
  12:30-2 pm Group 1
     
February 8, 2019 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
February 10, 2019 3:30-4:30 pm Novice
  4:30-5:30 pm Group 2
  5:30-6:30 pm Group 1
     
February 12, 2019 6-7:00 pm Novice
  7-8:30 pm Group 2
  8:30-10 pm Group 1
     
February 19, 2019 6-7:00 pm Novice
  7-8:30 pm Group 2
  8:30-10 pm Group 1
     
February 22, 2019 7-8:00 pm Group 2
  8-9:00 pm Group 1
     
February 24, 2019 8:30-9:30 am Novice
  9:30-11 am Group 2
  11 -12:30 pm Group 1
     
February 26, 2019 6-7:00 pm Novice
  7-8:30 pm Group 2
  8:30-10 Group 1
     

 

 

Age Division Birth Year  Costs
     
Novice 2010, 2009 $150
Peewee 2008, 2007 $400
Bantam 2006, 2005 $400
Midget 2004, 2003 $400
     

 

Be sure to verify your contact emails, phone numbers, and player birthdays prior to registering for the season.

 

Contact Ashley Bamford-Dobbyn at executivedirector@axemenlacrosse.com for assistance.

 

If you are looking for information on the general lacrosse season, please look on the DIVISION tab on this website, information is organized there by division.

 



WANT TO
GET IN THE GAME?

Tell your Team Manager to turn
RAMP Team on!

RAMP Ads

Do you want to reach thousands of users across hundreds of Minor Sports Association websites? Advertising with RAMP has never been easier! Get in touch with us now to discuss your needs.